This is a test instance of the site. Please go to https://www.accuglassproducts.com/ for the production site.
Subminiature-C CF Feedthrough Flanges
Subminiature-C Ultrahigh Vacuum (UHV)
Accu-Glass Products Subminiature-C multi-pin hermetic feedthroughs (also known as Sub-C or Type-C) are designed for applications where space is limited, or where Subminiature-D (Sub D) connections will not fit. Its compact design allows installation into a 1.33 inch CF metal seal seal vacuum flanges, or two (2) Subminiature-C 9-Pin feedthroughs on a 2.75 inch CF flange.
Nine gold-plated pins are arranged in a straight through pin-to-pin design and are hermetically sealed and electrically insulated in a stainless steel shell using the latest in glass-ceramic bonding technology.
Air and vacuum side connectors are fitted with a captured stainless steel socket-head screw providing a means of securely locking connectors to a mating feedthrough. On the vacuum side, Kapton® insulated cable assemblies fitted with PEEK connectors are available to meet the rigorous demands of (UHV) ultrahigh vacuum environments. In-vacuum connector screws are vented where required and the feedthrough's threaded-boss doubles as a connection polarizing key. Air to vacuum pin position is identified with a permanent surface mark, which clearly locates pin assignments. Subminiature-C feedthroughs and cables are sold individually or as kits, where each kit contains a feedthrough and both vacuum and air side cable assemblies.
Features
- Subminiature-C 9-Pin Interface
- High temperature rated to 250°C
- UHV compatible construction
- Conflat® compatible mounts
- Kapton® Insulated Vacuum Cables
- PEEK or Macor® Connectors with Locking Screws
- Air Service Cables / Connectors
- Custom Solutions on Request
Specifications
| Electrical 1, 2 | |
| Voltage | 500VDC |
| Current | 5A |
| Material | |
| Shell | 304 Stainless Steel |
| Pins | Au Plated, Ni-Fe |
| Seal / Insulator | Glass-Ceramic |
| Connectors... | |
| Air | Delrin® |
| Vacuum 3 | PEEK |
| High Temperature | Macor® Ceramic |
| Vacuum Range 4 | |
| UHV, Ultrahigh Vacuum | 1x10-10 Torr |
| Temperature Range 5 | |
| Feedthrough | -200° to 250°C |
| CF Flange | -200° to 450°C |
| Connector / Cable | |
| Air | 80°C |
| Vacuum | 250°C |
| Ceramic | 400°C |
| Thermal Gradient | 25°C / Minute |
| Notes |
- Electrical ratings are maximum test values, with feedthrough's vacuum side at ≤ 1x10-4 Torr. Feedthroughs are intended for instrumentation applications carrying low level signal voltage and current.
- For proper heat dissipation, a maximum of 20% of the pins on a feedthrough may carry the maximum pin current at any given time.
- PEEK is a polyether ether ketone thermoplastic.
- Leak tested to 5x10-10 Standard cc/sec of He.
- Overall assembly ratings must be adjusted to that of its lowest rated component. For cryogenic service, the lowest recommended temperature is -200°C
- Unless designated a 'kit,' connectors and cable assemblies are not included with feedthrough and must be purchased separately.

