This is a test instance of the site. Please go to https://www.accuglassproducts.com/ for the production site.
Subminiature Power-D ISO Feedthrough Flanges
Power-D™ ISO NW Feedthroughs
These Power-D ISO feedthroughs are mounted on ISO KF or LF Flanges that incorporate the industry standard "centering-ring O-ring" sealing principle, making it easy to mount to your existing KF/LF Flange ports. Accu-Glass Power-D™ — hermetic, high-current power feedthroughs, are designed to IEC 807-2 and DESC 85039 combination Subminiature-D interface specifications.
Three (3) and five (5) pin feedthroughs, with Au, plated Ni-Fe alloy pins, rated to 20 Amps per pin, are hermetically sealed and insulated into 304 stainless steel Subminiature-D shells using the latest in glass-ceramic / metal bonding technology. Mating cable assemblies with PEEK polymer connectors and Kapton® insulated leads are also available to meet the rigorous demands of UHV environments.
Vacuum and air-side cable assemblies, individual connectors, contacts, wiring tools, and other accessories can be found starting on page 40. Custom Power-D™ solutions are also available on request. Please contact the factory for more information.

Features
- Power-D™ High Current Feedthroughs
- Subminiature-D 3 and 5 Pin Interface
- High temperature rated to 150°C
- HV compatible construction
- ISO NW compatible mounts
- Kapton® insulated vacuum cables
- PEEK connector with locking screws
- Air and Vacuum service cables / Connectors
- Custom solutions on request
Specifications
| Electrical | |
| Voltage 1, Maximum | 500 VDC |
| Current, Maximum | 20 A |
| Material | |
| Shell, Stainless Steel | 304 |
| Pins, Au plated | Ni-Fe |
| Seal / Insulator | Glass-Ceramic |
| Connector, Air | Delrin® |
| Connector, UHV 2 | PEEK |
| Vacuum Range | |
| UHV, Ultrahigh vacuum | 1x10E-10 Torr |
| HV, High vacuum | 1x10E-8 Torr |
| Temperature Range 3 | |
| Feedthrough | 250°C |
| Flange, Conflat® | 450°C |
| Flange, ISO | 150°C |
| Connector / Cable, Air | 80°C |
| Connector / Cable, UHV PEEK | 250°C |
| Thermal Gradient, Maximum | 25°C/minute |
| Notes |
- Electrical ratings are maximum test values, with vacuum side at ≤ 1x10-4 Torr. Feedthroughs are designed for high power applications.
- PEEK is a polyether ether ketone thermoplastic.
- Overall assembly ratings must be adjusted to that of its lowest rated component.
- Unless designated a 'kit,' connectors and cable assemblies are not included with feedthrough and must be purchased separately.

