This is a test instance of the site. Please go to https://www.accuglassproducts.com/ for the production site.
Mil-C-5015 Circular Feedthroughs on CF Flanges
Mil-C-5015 Circular CF Feedthroughs
These Mil-C-5015 CF feedthroughs are mounted on CF Flanges that incorporate the industry standard "captured copper gasket" sealing principle, making it easy to mount to your existing CF Flange ports.
Circular hermetic power feedthroughs are designed to meet Mil-DTL-5015 specifications. These feedthroughs are available in either a 3-pin or 6-pin configuration. Gold-plated pins are in a straight through pin-to-pin design and are hermetically sealed and electrically insulated in a stainless steel shell using the latest in glass-ceramic bonding technology.
Ultrahigh vacuum cable assemblies with PEEK connectors and Kapton® insulated 18 AWG cables are available to meet the demands of UHV environments. They are fitted with a captured stainless steel vented screw that provides a means of securely locking them to their mating feedthrough. Air-service cable assemblies use standard Mil-DTL-5015 connectors. Custom air-service cable assemblies are available on request.
Mil-DTL-5015 feedthroughs are sold individually or as kits, where each kit contains one feedthrough and one each of both vacuum and air side cable assemblies.

Features
- Mil-DTL-5015 3 and 6-Pin Interface
- High temperature rated to 250°C
- Conflat® compatible mounts
- Kapton® insulated vacuum cables
- PEEK connector with locking screws
- Air-service cables / Connectors
- UHV compatible construction
- Feedthrough/Cable Kits Available
- Custom solutions on request
Specifications
| Electrical | |
| Voltage 1, Maximum | 700 VDC |
| Current 2, Maximum | 10 A |
| Material | |
| Shell, Stainless Steel | 304 |
| Pins, Au-Plated | Ni-Fe |
| Seal / Insulator | Glass-Ceramic |
| Connector, Air Ni-Plated | Aluminum |
| Connector, UHV 3 | PEEK |
| Vacuum Range | |
| UHV, Ultrahigh vacuum | 1x10E-10 Torr |
| HV, High vacuum | 1x10E-8 Torr |
| Temperature Range 4 | |
| Feedthrough | -200 to 250°C |
| Flange, Conflat® | -200 to 450°C |
| Flange, ISO | -26 to 150°C |
| Connector / Cable, Air | 80°C |
| Connector / Cable, UHV PEEK | 250°C |
| Thermal Gradient, Maximum | 25°C/minute |
| Notes |
- Electrical ratings are maximum test values, with vacuum side at ≤ 1x10-4 Torr.
- For proper heat dissipation, a maximum of 20% of the pins on a feedthrough may carry the maximum pin current at any given time.
- PEEK is a polyether ether ketone thermoplastic.
- Overall assembly ratings must be adjusted to that of its lowest rated component. For cryogenic service, the lowest recommended temperature is -200°C
- Unless designated a 'kit,' connectors and cable assemblies are not included with feedthrough and must be purchased separately.

