Beta Testing Site
This is a test instance of the site. Please go to https://www.accuglassproducts.com/ for the production site.
Quick Access Door Accessories
Access Door swing angle can be set (reduced) to 120° from the standard 195° that it ships with by installing the optional Door Stop kit, AGP part number 112980...

Features
- 195° Swing, Blank / Viewport fitted doors 120° swing angle optional
- 1.50, 2.56 and 3.81 Inch door apertures
- 7056 Borosilicate glass1 windows
- Adjustable, dual-axis hinge mechanism
- Over-center latch mechanism with lock
- Viton® Elastomer gasket door seal
- High vacuum compatible to 10E−8 Torr
- Conflat® compatible mounts with counter bored clearance bolt interface2
- Custom Solutions on Request
Specifications
| Material | |
| Flange and Door | 304 |
| Glass, Corning Borosilicate | 7056 |
| Metal Transition, Ni-Fe Alloy | Kovar |
| Seal, Elastomer Door | Viton |
| Vacuum Range | |
| HV, High vacuum | 1x10E-8 Torr |
| Temperature Range 1 | |
| Blank Door (with elastomer seal) | 150°C |
| Glass Door (with elastomer seal) | 150°C |
| Flange, ISO | 150°C |
| Seal, Elastomer Door | 150°C |
| Thermal Gradient, Max/minute | 10°C |
| Notes |
- Viewing aperture and/or glass specifications are only applicable to window−fitted access doors.
- See bolt hole orientation schematic on facing page
- Leak tested to 5x10E-10 Standard cc/sec of He.
- Overall assembly ratings must be adjusted to that of its lowest rated component.
- Unless specified otherwise, all dimensional units are expressed in inches.

