This is a test instance of the site. Please go to https://www.accuglassproducts.com/ for the production site.
Bulkhead-D Feedthroughs / Flanges
HV Bulkhead-D Feedthrough Flanges
The HV (High Vacuum) Bulkhead-D feedthroughs were developed for high-vacuum flat-chamber-wall applications where conventional ISO NW KF or LF flanges are either not available, or just not practical. Our universal 2x3.5 inch rectangular flanges, the Bulkhead-D flange, accommodates standard 9, 15, 25 or 50-pin Subminiature-D feedthroughs, and shares the same gasket and fastening accessories... providing simple and convenient interchangeability.

Installation requires customer machining/polishing of chamber wall or bulkhead. See individual product drawings for instructions on how to prep your vacuum chamber for use with these HV Bulkhead-D feedthroughs.
Features
- Bulkhead-D with 9, 15, 25, and 50-pins
- High temperature rated to 150°C
- HV compatible construction
- Rectangular Bulkhead-D mount
- Kapton® insulated vacuum cables
- PEEK connectors with locking screws
- Air-service cable assemblies
- Custom solutions on request
Specifications
| Electrical | |
| Voltage 1, Maximum | 500 VDC |
| Current 2, Maximum | 5 A |
| Material | |
| Shell, Stainless Steel Flange | 304 |
| Pins, Au plated | Ni-Fe |
| Seal / Insulator | Glass-Ceramic |
| Connector, Air | Composite |
| Connector, UHV 3 | PEEK |
| Connector, HV 3 | DAP / Stainless |
| Vacuum Range 4 | |
| HV, High vacuum | 1x10E-8 Torr |
| Temperature Range 5 | |
| Feedthrough | -200 to 250°C |
| Flange Seal, Viton® | 150°C |
| Connector / Cable, Air | 80°C |
| Connector / Cable, UHV PEEK | 250°C |
| Connector / Cable, HV, DAP | 125°C |
| Thermal Gradient, Maximum | 25°C/minute |
| Notes |
- Electrical ratings are maximum test values, with vacuum side at ≤ 1x10-4 Torr. Feedthroughs are intended for instrumentation applications carrying low level signal voltage and current.
- Per pin maximum @ 20°C. For proper heat dissipation, a maximum of 20% of pins on a feedthrough may carry the maximum pin current at any given time.
- PEEK is a polyether ether ketone thermoplastic. DAP is a glass-filled diallyl phthalate.
- Leak tested to 5x10-10 Standard cc/sec of He.
- Overall assembly ratings must be adjusted to that of its lowest rated component. For cryogenic service, the lowest recommended temperature is -200°C
- Unless designated a 'kit,' connectors and cable assemblies are not included with feedthrough and must be purchased separately.

